Skin and Soleil

Benefits of Sunscreen

insta @karahro
The sun in all its glory can also be harmful to us and our skin. It's a love-hate relationship really... with that said, we need to protect our skin from it. Though it sounds easier than it is, there are a few things we should be looking for when choosing a sunscreen. 
The Basics
SPF: Sun protection factor, aka how fast your skin will burn / turn red. 
A lot of people like to think that the higher the SPF the more protection your skin is going to have. That is correct to a degree but no sun screen will protect your skin 100%. The FDA is considering capping off SPFs at 60 SPF. Though with my own further research I think that good SPF 45 is a cap. When an SPF is higher many start to think that it'll last longer and because sunscreen has to be reapplied after a certain amount of time, it makes people think they can wait 1000 minutes before reapply sunscreen with things such as SPF 100.Consider that your skin starts to burn/turn red about 10 minutes under the sun, when you use a sunscreen this increases the duration of time that your skin will start to burn along with absorb the bad UV lights from the sun. So...
SPF 15 = 150 minutes before your skin starts to burn | 93% protection from UV lights
SPF 30 = 300 minutes before your skin starts to burn | 97% protection from UV lights
SPF 30+ = 300-450 minted before your skin starts to burn | 98% protection from UV lights

Ultraviolet Radiation 

UV lights are one of the leading causes of skin cancers. UV lights cause damage to the DNA of our skin cells which lead to higher risks of skin caner. The American Cancer Society warns us of three different types of UV lights:
 • UVA rays age skin cells and can damage their DNA. These rays are linked to long-term skin damage such as wrinkles, but they are also thought to play a role in some skin cancers. Most tanning beds give off large amounts of UVA, which has been found to increase skin cancer risk. 
 • UVB rays have slightly more energy than UVA rays. They can damage skin cells’ DNA directly, and are the main rays that cause sunburns. They are also thought to cause most skin cancers. 
 • UVC rays have more energy than the other types of UV rays, but they don’t get through our atmosphere and are not in sunlight. They are not normally a cause of skin cancer.
Aging

Believe it or not 90% of visible traces of aging are actually from the sun. This includes wrinkles, sun spots, and saggy skin. Below is a photograph of a truck driver, the left side of his face spent a lot more time in the sun vs the right side, hence the results in his skin. 


https://www.thesun.co.uk/news/5445161/sun-damage-truck-driver-face/

Active Ingredients 

Just like in all cosmetics, sunscreen also as chemicals that are used in it. When choosing our sunscreen there are certain chemicals that we're going to want to avoid because though not fully proven there have been studies linking them to cancer and the reason we're using sunscreen in the first place is to avoid this. We are looking at a battle between chemical vs. natural. 

With chemical sunscreens, they absorb into the skin and bloodstream along with take 20 minutes to become active so you need to apply them 20 minutes before going into the sun. They have also been linked to allergies, infertility along with destroying out reefs. 

Natural sunscreens on the other hand do not absorb into the skin or the bloodstream, they are immediately active and are safe on our skin along with our coral reefs. 

Chemical
 1. oxybenzone
 2. octinoxate 
 3. homosalate
 4. octisalate
 5. octocrylene 
Natural
 1. titanium dioxide 
 2. zinc oxide
If you are already using a sunscreen or would like to choose one from a certain brand that you like in order to confirm if your sunscreen is safe or not visit EWG's Skin Deep site. 

A few sunscreen brands that I would recommend are:
 1. Goddess Garden
 2. Supergoop*
 3. TarteGuard
 4. Butterbean 
 5. Attitude Mineral
 6. ColoreScience
 7. Drunk Elephant Umbra Sheer*
* Will go sheer on darker skin tones, zinc is whitening and hard to formulate so that it completely sheer but these two formulas will disappear on darker complexions as well.  


Cilt ve Güneş: Güneş Koruyucu Faydaları

Tüm ihtişamıyla güneş bize ve cildimize zarar verebilir. Bu gerçekten bir aşk-nefret ilişkisi... ve bu yüzden de, cildimizi güneşten korumamız gerekiyor. Her ne kadar kolay görünse de, bir güneş koruyucu seçerken bi kaç puf noktalara dikkat etmeliyiz.

 Temeller

SPF: Güneşten korunma faktörü; cildiniz ne kadar hızlı yanar / kırmızıya döner.

Birçok insan SPF ne kadar yüksek olursa cildinizin o kadar fazla koruma sağlayacağını düşünmektedir. Bu bir dereceye kadar doğru, ancak hiçbir güneş kremi cildinizi %100 koruyamaz. FDA, 60 SPF’den yüksek güneş kremlerini kapamayı düşünüyor. Fakat, daha fazla araştırdığım da, SPF 45 den sonra SPF fazla bir gucu oldugunu düşünmüyorum. Bir SPF daha yüksek olduğunda birçok kişi daha uzun süre dayanacağını düşünmeye başlar ve güneş koruyucu belirli bir süre sonra tekrar uygulanması gerektiğinden, insanların SPF 100 gibi şeylerle güneş kremi yeniden uygulamadan önce 1000 dakika bekleyebileceklerini düşündürür. Cildiniz güneş altında yaklaşık 10 dakika sonra yanmaya / kırmızılaşmaya başladığını düşünün; bir güneş koruyucu kullandığınızda, cildinizin güneşten gelen kötü UV ışıklarını absorbe etme ve yanma süresini geciktirir. Yani...

SPF 15 = cildiniz yanmaya başlamadan 150 dakika önce | UV ışınlarından %93 koruma
SPF 30 = cildiniz yanmaya başlamadan 300 dakika önce | UV ışınlarından %97 koruma
SPF 30+ = Cildiniz yanmaya başlamadan önce 300-450 dakika basılmış | UV ışınlarından %98 koruma

Ultraviyole (Morötesi) Radyasyon

UV ışıkları cilt kanserlerinin önde gelen nedenlerinden biridir. UV ışıkları, cilt hücrelerinin DNA'sında hasara yol açarak cilt kanseri riskini arttırır. Amerikan Kanser Derneği, bizi üç farklı UV ışığı türünden uyarıyor:
 • UVA ışınları cilt hücrelerini yaşlandırır ve DNA'larına zarar verebilir. Bu ışınlar, kırışıklıklar gibi uzun vadeli cilt hasarlarına bağlıdır, ancak bazı cilt kanserlerinde de rol oynadıkları düşünülmektedir. Bronzlaşma yataklarının çoğu, cilt kanseri riskini arttırdığı tespit edilen büyük miktarda UVA yayar.
 • UVB ışınları UVA ışınlarından biraz daha fazla enerjiye sahiptir. Cilt hücrelerinin DNA'sına doğrudan zarar verebilirler ve güneş yanıklarına neden olan ana ışınlardır. Ayrıca çoğu cilt kanserine neden oldukları düşünülmektedir. 
 • UVC ışınları diğer UV ışınlarından daha fazla enerjiye sahiptir, ancak atmosferimizden geçmezler ve güneş ışığında değildirler. Normalde cilt kanseri nedeni değildir.
Yaşlanma

Yaşlanmanın gözle görülür izlerinin %90'ı güneşten geliyor. Bu, kırışıklıkları, güneş lekelerini ve sarkık cildi içerir. Aşağıda ki fotograf bir kamyon şoförü fotoğrafıdır, yüzünün sol tarafı güneşte daha çok vakit geçirip, sağ tarafın daha az gecinmesinden ortaya çıkan sonuçtur.

https://www.thesun.co.uk/news/5445161/sun-damage-truck-driver-face/

Aktif İçerik 

Bütün kozmetiklerde olduğu gibi, güneş koruyucuların da içinde kullanılan kimyasallar vardır. Güneş koruyucumuzu seçerken önlemek isteyeceğimiz bazı kimyasallar var, çünkü tam olarak kanıtlanmamış olsa da onları kansere bağlayan çalışmalar vardır ve zaten bizim ilk olarak güneş kremi kullanarak önlemek istediğimiz şey ise budur. Kimyasal ile doğal arasındaki bir savaşa bakıyoruz.

Kimyasal güneş koruyucular, cilde ve kan dolaşımına karışırlar ve aktif hale gelmeleri 20 dakika sürer, bu nedenle güneşe girmeden 20 dakika önce bunları uygulamanız gerekir. Ayrıca, alerjiler, infertilite ve resifleri yok etme ile ilişkilendirilmiştir.

Öte yandan doğal güneşten koruyucular cilde veya kan dolaşımına emmilmez, hemen aktif olurlar ve mercan resiflerimizle birlikte cildimizde güvendedirler.

Kimyasal
 1. oxybenzone 
 2. oktinoksat 
 3. homosalat 
 4. octisalate 
 5. oktokrilen 
Doğal 
 1. titanyum dioksit 
 2. çinko oksit 
Zaten bir güneş koruyucu kullanıyorsanız veya güneş koruyucunuzun güvenli olup olmadığını onaylamak için istediğiniz markadan birini seçmek istiyorsanız EWG'nin Skin Deep sitesini ziyaret edin.

 Tavsiye edebileceğim birkaç güneş koruyucu markası:
 1. Goddess Garden
 2. Supergoop*
 3. TarteGuard
 4. Butterbean 
 5. Attitude Mineral
 6. ColoreScience
 7. Drunk Elephant Umbra Sheer*
* Koyu ten rengine tamamen yakışır, çinko beyazlaşır ve formüle etmesi zordur, böylece tamamen katlanır, ancak bu iki formül daha koyu tenlerde de kaybolacaktır.

Popular posts from this blog

Frequency - The Law of Attraction